Kolik času má manažer opravdu k dispozici

Kolik času má manažer opravdu k dispozici

Každodenní příval informací vytváří na manažery permanentní tlak. Vedoucí pak často zapomenou, že není důležité, co všechno stihnou zařídit v pracovní době oni sami. Klíčovým úkolem manažera je zařídit, aby pracovní dobu produktivně využili zaměstnanci, které řídí.

Nestíháme. Nemám čas.

Málo času je po „Nemáme lidi" v současnosti asi nejčastější starost manažerů. Den by potřebovali delší, 9 ani 10 hodin práce nestačí. Podívejme se tuto situaci z jiného úhlu.

Kolik lidí jakožto nadřízený vedete? Za kolik lidí v organizačním schématu nesete zodpovědnost nebo „je pod vámi"? Ukažme si, jak s využitím času souvisí lidé ve vašem týmu.

Vedoucí skupiny proinvestuje denně desítky tisíc

Dejme si jednoduchý příklad z praxe. Vedoucí dílny ve strojírenské firmě vede 14 lidí. Kolik času má jako manažer k dispozici? Správná odpověď zní: Tento vedoucí má k dispozici 14 krát 8 hodin práce. Přesně 132 hodin hrubého každý pracovní den!

Přepočítejme teď čas lidí v týmu na peníze. Vezmu statisticky průměrný výrobní podnik ve strojírenství, budu se držet při zdi a vezmu hrubou hodinovou mzdu 120 Kč (dosaďte si svoje čísla). Pak to dělá na dílně z našeho příkladu 132 hodin x 120 Kč = 15.840 Kč. Abych spočítal reálné firemní náklady, vynásobme ještě odvody, tzn. krát 1,34 a jsme na 21.225 Kč.

Náš vedoucí týmu tedy denně ovlivňuje to, co dostane firma zpět za 21.000 korun, které každý den platí zaměstnancům této dílny na mzdách. Za týden náš vedoucí proinvestoval v rámci pracovní doby svých zaměstnanců sto tisíc korun. Uvědomuje si to?

Manažer zařídí, že je uděláno. Každý den. Znovu a znovu.

Proč o tom ale hovořím ve vztahu k „nestíhání". Je-li nějaká hlavní úloha manažera každý jednotlivý den, znovu a pořád dokola, pak je to jediný úkol:

Zajistit, aby byl produktivně a efektivně využit veškerý pracovní čas zaměstnanců, které vede. Jestli vedoucí udělá za celý den „jen" toto, pak naplňuje svůj nejdůležitější úkol a svou nejvyšší prioritu.

Jinými slovy – máte jako manažeři pocit, že nestíháte odpovídat na emaily, vyjadřovat se k návrhům a mnoho dalších úkonů, které den přináší? Jedinou otázku, kterou efektivitu vaší práce poměřujte je: jak jsem zajistil, aby moji lidé dnešní den využili pracovně naplno?

Jednoduchá definice manažera říká: Manažer je člověk, který zařídí, že je uděláno. Všechno ostatní, čím tráví svou pracovní dobu, je priorita druhého řádu.

Nejvyššího to musí zajímat nejvíc

Nejvyšší odpovědnost za využití pracovních kapacit firmy leží u vrcholového manažera, ředitele. Ředitelská matematika počítá ne 14 krát 8, ale třeba 250 krát 8. To je nikoliv 132 hodin denně, ale 2 000 hodin. Ne dvacet tisíc korun mzdových nákladů, ale 350 tisíc. A buď z téhle investice firma dělá profit, nebo na ní prodělává.

Spočítali jste si už, jakým objemem času disponujete denně vy?

Když si to uvědomíme, pak otázka ředitele „co teď dělají tvoji lidé" není „pruzením", ale projevem ředitelovy nedělitelné zodpovědnosti za efektivitu firmy.

Nemáš-li dost času, musíš ho investovat. Management by walking around.

Zní to paradoxně, ale právě, když není dost času, musíte si být jisti, že všichni, které vedete, svůj čas využívají dokonale. Že nejsou prostoje, nedělá se něco zbytečně složitě a nevznikají časové ztráty.

Dobrým návykem profesionálního manažera je, že si každé ráno obejde svůj úsek (oddělení, dílnu, halu, firmu), aby viděl, „jak mu dupou králíci". Anglicky se tomu říká „management by walking around". Česky je to prostě pochůzka nebo obchůzka. A taková dvacetiminutová pochůzka dílnou, halou, kancelářemi či open spacem se vám může bohatě vrátit ušetřením spousty času vašich lidí.

V současnosti má řada firem více práce, než stačí zvládnout. O to důležitější je podívat se osobně, jak efektivně lidé svou práci dělají.

Přeji vám šikovné vedoucí na všech stupních a radost při ranních pochůzkách neboli walking around managementu.

INFORMACE

 • Autor:

  Ing. Dušan Jílek
 • Publikováno:

  27.3.2017
 • Název:

  Kolik času má manažer opravdu k dispozici
 • Shlédnuto:

  1895

© All rights reserved Dušan Jílek

Icons made by Freepik from www.flaticon.com