Být manažer je jako mít druhé řemeslo

Být manažer je jako mít druhé řemeslo

V pracovní kariéře přirozeně přijde moment, kdy se z člověka-specialisty stane vedoucí.

Volba padá na spolehlivého odborníka

Vedoucím (týmu, oddělení) se nejčastěji stává ten pracovník, který věci velmi dobře rozumí a zároveň je na něj spolehnutí. A je loajální firmě. Rozumět oboru je tím důležitější, čím blíž výrobnímu (výkonnému či tvůrčímu) procesu se nacházíme. Na dílně zaměstnanci nepotřebují akademika s titulem v managementu, ale někoho, kdo ví, jak se výrobek vyrábí. V IT týmu musí prvoliniový vedoucí umět programovat, v obchodním týmu musí být schopen sám umět výrobky či služby prodat.

 

Být manažerem znamená zvládnout druhé řemeslo.

Je zde jedno ALE. Když člověk-specialista převezme zodpovědnost za výsledek týmu (dílny, oddělení, pobočky, prodejny), najednou potřebuje i další znalosti než jen svou dosavadní odbornost.

Musí začít svůj tým řídit. Určovat cíle a hodnotit jejich splnění. Plánovat čas. Rozdělovat lidem úkoly a kontrolovat je. Motivovat. Vytýkat. Naslouchat a hovořit s lidmi. A mnoho dalšího.

Podpořte kvalifikaci do role manažera

Často však vedoucí zrozený z odborníka nedostane odpovídající přípravu. Zatímco svůj obor studoval anebo se učil několik let a zakončil nějakou zkouškou, vedoucím se stane přes noc a bez škol. Vedení lidí je ale velmi seriozní „řemeslo“, chcete-li profese. Každý vedoucí si tedy ke své původní specializaci přibere ještě „druhé řemeslo“ čili management.

Sbírání manažerských zkušeností: nutně formou pokus-omyl?

Manažer, vedoucí, který právě postoupil do své nové role sbírá zkušenosti velmi obvyklým způsobem pokusu a omylu. Fakticky experimentuje na živých lidech. Na rozdíl od lékařů to naštěstí nemá fatální následky, nedochází na přímých ztrátách na životech.

Pokud by šlo o oborovou odbornost, žádná firma by nedopustila, aby se její zaměstnanci učili pracovat s drahými technologiemi experimentováním. A přece pro práci vedoucích  se to do jisté míry toleruje.

Předpokládá se, že to vybraný kandidát zvládne. Přece není „nováček“. Vždyť už v oboru dělá nějakou dobu. Jen možná s úctou k délce praxe se zapomene, že v oboru „řízení lidí“ je právě jmenovaný člověk opravdu nováček. Ať mu je třicet, čtyřicet nebo padesát let.

Nezaměňovat odbornost v oboru s odborností vedoucího

Zde je skryt ďábel tohoto uvažování – mícháme dohromady dvě řemesla. Odborné schopnosti mají vyvážit nebo i nahradit nezkušenost manažerskou.

„Chlapi mu věří. Má u nich respekt. Dělá tu dlouho. Bude jim umět poradit. Vždyť mu není dvacet! A navíc ho jen tak neoblafnou.“

Kdo by s takovou argumentací nesouhlasil? Pořád se bavíme o našem novém vedoucím jako o specialistovi na svůj obor. Zde ale často úvaha o možném nutném vzdělávání končí, a specialista v oboru automaticky získává „licenci“ na vedení a řízení lidí.

Často to dopadne dobře. Pokud už předtím prokázal schopnost řešit problémy, rozhodovat a vzít na sebe odpovědnost pak to bude i v nové roli dobře fungovat. Jistě nepovýšíte někoho, o kom byste nebyli přesvědčeni, že mu to nepůjde.

Nevyučeného ke stroji nepustíme, do řízení lidí ano?

Pokud ale odborník ve své nové - manažerské - roli tápe a hledá se, znamená to zátěž pro firmu v různých podobách. Vznikají nedorozumění. Vázne komunikace. Není jasné, co kdo má dělat. Objevují se konflikty a spory mezi lidmi. Postupně to může narušit jak  motivovanost a výkonnost zaměstnanců, tak i spokojenost klientů a obchodních partnerů. Do situace se musí vložit vyšší management nebo majitel. A v této fázi přichází na to, že tady jde o zvládnutí druhého MANAŽERSKÉHO řemesla.

Manažer by se měl vzdělávat kontinuálně – každý rok nějaký kurz

Nikdo učený z nebe nespadl. Sám si své začátky jako vedoucí dobře pamatuji. Škola života, jak se říká. Ale každý rok jsem se účastnil nějakého manažerského školení. Dodnes jsem svému prvnímu šéfovi vděčný za to, že mě nechal přicházet si na mnohé sám a dělat chyby. Kromě školení mě podporoval i přímým mentoringem (aniž jsem si uvědomoval, že si odnáším cenné poznatky pro život). Kéž bych ho byl ve třiceti poslouchal ještě pozorněji!

Podpořte své vedoucí – v prvních linii a na středních článcích řízení

Pokud chcete svým vedoucím pomoci, podpořte je manažerským kurzem nebo knihou.

 

Jako inspiraci vám předkládám kurz a knihu stejnojmenného názvu:

Školení Manažer jako druhé řemeslo

Kniha Manažer jako druhé řemeslo

 

Tvrdím, že být manažerem je krásné řemeslo. Přeji vám v něm mnoho úspěchů!

Dušan Jílek

INFORMACE

 • Autor:

  Ing. Dušan Jílek
 • Publikováno:

  7.9.2020
 • Název:

  Být manažer je jako mít druhé řemeslo
 • Shlédnuto:

  1256

© All rights reserved Dušan Jílek

Icons made by Freepik from www.flaticon.com